web site statistics software BULGARCA (KÖYÜ) MAHALLESİ MENDERES-İZMİR - Turistik Çeşme Yerel Siyasi Ticari Gazete

PostHeaderIcon BULGARCA (KÖYÜ) MAHALLESİ MENDERES-İZMİR
+   --   0

BULGARCA (KÖYÜ) MAHALLESİ MENDERES-İZMİR

 

Muhtar Ünlübaş ”Mahallemizde bulunan evlerin alt katlarına oturma verilerek su ve elektrik abonelerinin ayrıştırılmasını istiyoruz” dedi.

 

3.ncü organize sanayisinin ortasına kurulmuş şehir merkezine, havaalanına, otobana, menderes metrosuna ve sahile yakın olarak temiz ve havadar tahtalı barajı koruma alanı dışında kalan genelde köy halkı sanayi bölgesinde çalışan tarımda zeytincilik, hayvancılık, şaraplık üzüm bağları ve sebzecilikle uğraşan menderes ilçesine bağlı ünlü ve tanınan bulgurca (köyü) mahallesini tanıyalım.

Bulgurca köyü mahallesinin nüfusu 2000 hanesi 600 yüzölçümü 2650 dekar ve rakımı 65m dir.

Bulgurca köyü mahallesinin komşu köyleri şunlardır. Pancar köyü 1km, oğlananası köyü 4km, menderes metrosu 8km, menderes havaalanı 17km, sahil 25km, ilçesi menderese 13km ve ili İzmir'e 30km uzaklıktadır. Bulgurca köyü mahallesine ulaşan tüm yollar asfalttır. Bulgurca köyü mahallesi geçimini genelde işçilik ve tarımcılıkla sağlıyor. Bulgurca köyü mahallesi ismini rivayetlere göre yörede bir zamanlar çok bulgur öğütülüyormuş ve ismini de bulgurdan alarak Bulgurca olmuş. Eski bulgurca köyü ve de eski adıyla gavur köyü halkı 14.yüzyıllarda Karaman, Konya ve Kütahya illerinden gelip buraya yerleşen Yörük halkı ile balkanlardan göç eden macır halkla bir arada yaşamışlardır.

Şimdiki yeni adıyla bulgurca köyü mahallesi olup tahtalı barajı toplama merkezidir. Bulgurca köyü mahallesinde Cumhuriyet'ten bu yana 14 kişi muhtarlık hizmetlerinde bulunmuşlardır. Bulgurca köyü mahallesinde şu anda minaresi olan 300 kişilik bir camisi, 1 tane 250 öğrencili, 2 öğretmenli 8 yıllık ilköğretim okulu, 1 Atatürk büstü, 6 kahvesi, 5 bakkalı, 1 fırını, 2 berberi, 1 demircisi, 1 çocuk oyun parkı, 1 tane büyükbaş hayvan besiciliği, haftada 3 gün öğlenden sonra (Salı, Çarşamba, Perşembe)günleri 1 doktor ve 1 hemşire ile mobil sağlık hizmeti veriliyor. 70 tane minibüsü bulgurca köyü mahallesi ile Gaziemir semt garajı arası çalışıyor. 15 tane traktörü, 20 tane köylüye ait kamyon, 5 kamyoneti ve 90 tanede özel taksisi mevcuttur.

Bulgurca köyü mahallesinin şimdiki muhtarı İbrahim Ünlübaş olup yönetimi şu isimlerden oluşmuştur. 1. aza İlhan Akar, 2. aza Mehmet Sakal, 3. aza Şevki Öner, 4. aza İsmail Akyol

Bulgurca köyü mahallesi muhtarı İbrahim Ünlübaş'ın görüşleri ise ilk önce yaptığımız iş bulgucanın iki başlı halinden ayırarak tek başlı hale getirdik ve (menderes ilçesine bağlandık) köyüm hudutları içerisinde son sistem telefon ve internet santralını köyümüze kazandırdık. Gerekli imar değişiklikleri yaparak meslek lisesi, spor kompleksi ve sağlık eğitim alanlarını hayata geçirebilmek için gerekli birimlere müracaatlarımızı yaptık. Fakat bugüne kadar herhangi bir cevap alamadık. Bu hizmetlerin bir an evvel köyümüze kazandırılmasını bekliyoruz. Tahtalı barajından hak sahibi olpta evleri bulunmayan ailelere (15 yıldan beri konut bekleyen) 120 tane konut yaptırdık. Konutları yapı işleri genel müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. 1-arazi yollarının ölçülerek yapılması, 2-mevcut park yerlerinin projelendirilerek hizmete girmesi, 3-eski bulgurcada bulunan tarihi dede mezarlığımızın ve yeni mahallemizde bulunan mezarlığımızın içinin temizlenmesi ve etrafına çit çekilip kapısının yapılmasını, 4-mahallemiz içersindeki açık otobüs duraklarının kapalı durak haline getirilmesini, 5-yeri mevcut olan Pazar yerinin kapalı Pazar haline getirilmesini, 6- yeri planlamada belirtilen yere muhtarlık binasının yapılmasını, 7- çöp bidonlarının değiştirilerek yerine yeni çöp bidonlarının konulması, 8- okul içi peysaj çalışmalarının yapılması, son olarak da mahallemizde bulunan evlerin alt katlarına oturma verilerek su ve elektrik abonelerinin ayrıştırılmasını Valimiz Cahit Kıraç ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'ndan köyümüzün acilen ihtiyacı olan isteklerimizi köyüme ve mahalleme kazandırılmasını bekliyoruz.

 

Adres:

Bulgurca (köyü) mahallesi

Muhtarı

İbrahim Ünlübaş

Oda tel:0232 7834304

Gsm: 0532 6900239   

0535 5145139

Bugurcamuhtarı Hephotmail-com

Menderes-İZMİR


Haber Resimleri

Paylaþ

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Habere Oy Verin

Puan             : 0 / 1 Oy
Bu Habere Puan Verin: 0 1 2 3 4 5

Yorumlar


  Bu haber Yoruma Kapalý.
 
 

Tavsiye Et

*: Her satýra bir e-posta adresi yazarak birden fazla adrese ayný anda mesaj gönderebilirsiniz. (En fazla 10 adres yazabilirsiniz.)

Benzer Haberler

Benzer haber Bulunamadý.